Eucharystia

"Kto spożywa moje Ciało i Krew moją pije, trwa we Mnie, a Ja w nim" (J 6, 56).

Kościół zachęca nas byśmy karmili się Ciałem Chrystusa (Komunia św) a także trwali na modlitwie przed Chrystusem obecnym w Eucharystii (adoracja).

Sakrament Eucharystii udzielany jest na ogół w czasie Mszy św.

Jeśli ktoś uczestniczy we Mszy św. po raz drugi tego samego dnia, Boże Ciałomoże po raz drugi przyjąć Komunię św.

MSZE ŚWIĘTE:

  • dni powszednie: 7.00, 7.30, 17.00 i 18.00 ( w wakacje nie ma Mszy św. o 7.30; 17.00)
  • niedziela i święta nakazane: 7.00, 9.00, 10.30, 12.00, 17.00 i 19.00 (okres wakacji -  7.00; 10.00; 12.00; 19.00)
  • W naszej świątyni od poniedziałku do piątku w godz. 15.00 - 17.00 trwa adoracja Najświętszego Sakramentu.

Na uwagę zasługuje też Doroczna Adoracja Najświętszego Sakramentu zwana "Czterdziestogodzinnym Nabożeństwem" rozpoczynająca się w piątek przed ostatnią niedzielą sierpnia - Odpustem Parafialnym

Szczególna wiara w zbawienne znaczenie sprawowanej przez kapłana Mszy św. przejawia się w polecaniu kapłanowi intencji mszalnych za żywych bądź zmarłych. Intencje dziękczynne (np. z racji rocznicy ślubu czy urodzin), błagalne (o zdrowie czy pomyślność w pracy), wstawiennicze za zmarłych (np. "gregorianka" - 30 Mszy św. sprawowanych w kolejne dni za jedną osobę) to bezmiar łask jakie otrzymujemy przez Kościół.

Intencje mszalne można zamawiać w zakrystii lub kancelarii parafialnej.

 

Msza św. trydencka

W każdą III niedzielę miesiąca o godzinie 17.00 w kościele ss. Bernardynek w Łowiczu, będzie sprawowana Msza Święta według nadzwyczajnej formy rytu rzymskiego.
Msza Święta Wszechczasów wyłoniła się z przemian, które zachodziły w liturgii Eucharystii na przestrzeni starożytności i średniowiecza. Podstawowe księgi liturgiczne tej wersji rytu rzymskiego opublikowane zostały w wyniku reformy po Soborze Trydenckim za pontyfikatu i z inicjatywy papieża św. Piusa V: brewiarz (Breviarium Romanum) w 1568, mszał (Missale Romanum) w 1570 roku. Brewiarz promulgowany został bullą Quod a nobis, mszał zaś bullą Quo primum.
Wersja rytu rzymskiego, zwana potocznie trydencką, obowiązywała powszechnie aż do 1962 kiedy Jan XXIII wprowadził do niej korekty i przeprowadzając drugie wydanie obowiązującego Mszału Rzymskiego.
Ostatnie korekty do formy mszy przedsoborowej wprowadził 6 lutego 2008 Benedykt XVI zmieniając w niej formuły Liturgii Wielkiego Piątku.

Zachęcamy do podjęcia wysiłku, aby poznać i pokochać tę liturgię ...

Copyright 2008-2024 Parafia p.w. Matki Bożej Pocieszenia